Hakkımızda

Tarla Kuşu

Hakkımızda

Kozçeşme köyünde, Biga ilçesinin ilk kuşkonmazlarını yetiştirmeyi hedefleyen Tarla Kuşu, İstanbul'da yaşayan beyaz yakalı kadınların üretme, öğrenme, paylaşma, gelişme hayallerinin bir sonucu olarak ortaya çıktı. 

 

İki yıl önce yarı zamanlı yerleşme niyetiyle yaşamaya başladığımız Kozçeşme'de, köydeki kadınlarla birlikte fark yaratmak hedefiyle yeni bir yola çıktık. İlk kuşkonmaz fidelerimizi Mayıs 2022'de ektik. Her şey yolunda giderse, ilk hasatımızı da iki yıl sonra gerçekleştireceğiz. 

 

Şimdilik tek ürünümüz olan kuşkonmaz, Türkiye'nin endemik bitkilerinden biri olmasına rağmen sofralarda fazla yer bulamamış bir ürün. Tarımsal açıdan son derece zengin bir ilçe olan Biga'nın ürün deseninde kuşkonmaz yer almıyordu. Biz kuşkonmazı; uzun ömürlü, her iklim koşulunda yetişebilecek, katma değeri yüksek, Biga'da daha önce üretilmediğinden ürün çeşitlendirmesi sağlayacak bir ürün olduğu için tercih ettik. Bölgemizde bolca tarımı yapılan cevizi, Çanakkale'de tarımına yeni yeni başlanan aronyayı ve benzer ürünleri yelpazemize ekledik, iyi tarım ilkelerine sahip çıkarak, böylece çevremize de katma değer yaratarak büyümeyi hedefliyoruz.

 

Bu sayfalarda Tarla Kuşu'nun giderek serpilmesini ve ürünlerimizi sizlerle paylaşmayı istiyoruz. Bu yolculukta öğrendiklerimizi paylaşmaya gönülden hazırız, yolunuz düşerse köyümüze de bekleriz!

Ülker & Betül 

parallax-image

Toptan alımlarınızda güvenilir tedarikçiniz...